Keskisuomalainen Oyj - Etusivulle
KonserniKustannustoimintaPainotoimintaJakelutoimintaSähköinen liiketoimintaTutkimus & KehitysSijoittajatietoYleistä
 
 
  Keskisuomalainen Oyj:n hallitus päätti 17.3.2011 kokouksessaan osakeyhtiölain mukaisen pääomalainan tarjoamisesta yhtiön osakkeenomistajille, Keskisuomalainen -konsernin henkilökunnalle ja valikoiduille sijoittajille. Oheisesta linkistä "Keskisuomalainen Oyj:n pääomalaina 2011" löytyy yksityiskohtaiset lainaehdot, ohjeet sijoittajille sekä yleistä tietoa pääomalainasta.




 
Pääomalaina 2011
Ei julkistettavaksi tai levitettäväksi, suoraan tai epäsuorasti, Yhdysvalloissa, Kanadassa, Australiassa, Hong Kongissa tai Japanissa

KESKISUOMALAINEN OYJ:N PÄÄOMALAINA 2011

 TARJOUSAIKA 18.4.—6.5.2011

 MERKINTÄPAIKAT JA LISÄTIEDOT

 Alexander Corporate Finance Oy

 Merkinnän voi tehdä sähköisesti verkkosivuilla www.acf.fi tai henkilökohtaisesti osoitteessa Aleksanterinkatu 19 A, 5. kerros, 00100 Helsinki, puh. (09) 6226 000.

 Keski-Suomen Osuuspankki

Merkinnän voi tehdä Keski-Suomen Osuuspankin konttoreissa. Ajanvaraus tapahtuu numerosta 010 256 5665. Jyväskylän osalta merkintä tapahtuu Op-Private Keski-Suomessa, Kauppakatu 22, 2. krs, 40100 Jyväskylä.

TIETOJA PÄÄOMALAINASTA

Keskisuomalainen Oyj:n pääomalaina 2011 tarjotaan yhtiön osakkeenomistajien, Keskisuomalainen-konsernin henkilökunnan ja valikoitujen sijoittajien merkittäväksi. Pääomalainan 2011 määrä on enintään 20.000.000 euroa. Lainamäärästä annetaan enintään 2.000 kappaletta 10.000 euron nimellisarvoista lainaosuutta. Lainan emissiokurssi on 100 %. Lainan pääomalle maksetaan kiinteää vuotuista korkoa 6,7 prosenttia. Laina‐aika on 3.6.2011—3.6.2016. Yhtiöllä on kuitenkin oikeus maksaa laina takaisin yhtenä eränä 3.6.2014 tai 3.6.2015.Lainan takaisinmaksu edellyttää, että lainan ehdoissa mainitut takaisinmaksun edellytykset täyttyvät.

Lainan vähimmäismerkinnän määrä on 50.000 euroa. Hyväksytyt merkinnät on maksettava viimeistään 3.6.2011 hyväksymisilmoituksen yhteydessä annettavien ohjeiden mukaisesti.

Lainaehdot

Ohjeet sijoittajille

Tietoa joukkovelkakirjalainasta ja pääomalainasta

Tiettyjä rajoituksia osallistua pääomalainaan

Keskisuomalainen Oyj:n lainaosuuksia ei ole rekisteröity eikä tulla rekisteröimään Yhdysvaltain vuoden 1933 arvopaperilain (Securities Act of 1933) eikä minkään Yhdysvaltain osavaltion arvopaperilakien mukaisesti eikä niitä saa tarjota, myydä, jälleenmyydä, lahjoittaa, luovuttaa, jakaa, ostaa tai siirtää Yhdysvalloissa tai yhdysvaltalaisille henkilöille tai tällaisten henkilöiden lukuun, paitsi Yhdysvaltain ja sen osavaltioiden arvopaperilakien sallimissa poikkeustapauksissa rekisteröintivelvollisuudesta. Tällä sivulla olevia asiakirjoja tai lainaehtoja ei saa lähettää kenellekään Australiaan, Japaniin, Hong Kongiin, Kanadaan, Yhdysvaltoihin tai muuhun maahan, jossa tarjottavien lainaosuuksien tarjoaminen tai tarjoukseen osallistuminen olisi kiellettyä. Tarjottavia lainaosuuksia ei saa suoraan tai välillisesti tarjota, myydä, myydä edelleen, siirtää tai toimittaa tällaisiin maihin tai tällaisissa maissa. Tällä sivulla olevat asiakirjat tai lainaehdot eivät ole arvopapereita koskeva tarjous missään sellaisessa maassa missä tarjous tai siihen osallistuminen olisi kiellettyä tai edellyttäisi ao. maassa esitteen laatimista, rekisteröintiä tai muita toimenpiteitä.

 



Takaisin
Tulostettava versio